Yarın evimiz olması şerefine sülale kadınlarından oluşan bir güruhla birlikte zekeriya sofrası isimli örf ve adetimizi yerine getireceğiz. Evlenmeden önce hiç duymadığım bu adetin ismini öğrenmekte çok zorlandım. Bu evde yapacağımız 2. sofra ama bendeki isimlerini sayısı bine ulaştı. En favori alternatif isimlerimin ilk beşi şöyle:
1. Züccaciye sofrası
2. Zebellah sofrası
3. Zerdeçal sofrası
4. Zortlak sofrası
5. Zingarella sofrası
Ben ismiyle böyle dağları delip, nereden bulucam kırk çeşit çiğ besin maddesini diye ortalarda dolaşırken meğerse züccaciye sofrasının bayağı derin bir tarihi varmış.

Köken, 1900'lerin başında Ankara'ya dayanıyormuş. Oraya da Hicaz'dan gelen kendini bilmez bir kadın tarafından taşındığı düşünülüyormuş. Olay misafirlerin yiyeceği ve içeceği şeyler dışında masada ateş görmemiş -tabire bakarmısınız- yiyecek olmasıymış. Dua falan edilip masada bir takım dilek mumları yakılıyormuş. Dileği yerine gelen kişi bir sonraki zortlak sofrasını yapıyor ve o sofrada ilk dilek dilerken yaktığı mumu sonuna kadar eritip bitiriyormuş. Bir de masada bulunan o kırk çeşit yemekten dilek dileyenlerin yemesi gerekiyormuş.

Yarın ki züccaciye soframa beklerim. Ailemin kadınlarına çiğ yumurta içirip seslerini açacağım ki hep beraber daha çılgın dedikodulara akabilelim.

Comments (1)

On 14 Temmuz 2015 10:06 , Yacht Travel dedi ki...

Dalyan Ticaret , Tekirdağ ilinde ve çevre ilçelerde toptan ve parakende olarak dayanıklı tüketim malları satışı yapmaktayız. Ürün grupları olarak ;

Tekirdağ Bahçe Mobilyaları

Plastik Masa Sandalye 

Ofis Mobilyaları

Ev Tekstil

Dekorasyon

Küçük Ev Aletleri

Giyim ve Aksesuar

Bijuteri

Hac Malzemeleri olarak gruplandırılmıştır. Firmamızın tüm ürünleri 1. sınıf olarak üretilmekte olup en uygun fiyat garantisi ile satışa sunulmaktadır. Yaz Sezonunda indirimde olan ürün gruplarımız Tekirdağ Bahçe Mobilyaları , Tekirdağ Plastik Masa Sandalye , Tekirdağ Cam Kavanoz ürünleri %30 indirimli olarak satıştadır.

Detaylı bilgi için : www.zuccaciyetekirdag.com / www.dalyan-ticaret.com

TELEFON :  0(282) 262 99 48

ADRES : Yavuz Mahallesi , Tintin Pınar Caddesi , No: 123 / Tekirdağ